"Аналіз сечі по Нечипоренко"

Аналіз сечі по Нечипоренко

Аналіз сечі за Нечипоренко – метод лабораторної діагностики патології органів видільної системи людини. Дослідження дозволяє виявити захворювання на початкових стадіях та хвороби, що протікають латентно.

Сутність методу полягає у підрахунку таких формених елементів, як еритроцити, лейкоцити та циліндрів. У порівнянні зі звичним аналізом сечі, дослідження Нечипоренка відрізняється технікою проведення. Найчастіше діагностика призначається у разі, коли общеклинический аналіз сечі (ОАМ) не показав відхилень, а пацієнта відзначаються зовнішні прояви наявності захворювань.

Що показує аналіз по Нечипоренко

Завдання діагностики – визначити ступінь переважання лейкоцитурії та гематурії. При лейкоцитурії у сечі спостерігається підвищений вміст лейкоцитів; при гематурії – еритроцитів. Ці дані дозволяють лікарю визначити вид патології та з'ясувати природу її виникнення.

У здоровому організмі формені елементи крові та альбуміни (білки) не пропускаються через ниркові клубочки. Однак деякі захворювання сечовивідних органів здатні пошкоджувати бар'єр, призводячи до зміни складу сечі – наявності еритроцитів, лейкоцитів або їх разом.

Збільшення кількості еритроцитів часто свідчить про порушення цілісності ниркових клубочків. Таке може виникнути при сечокам'яній хворобі, запальних захворюваннях або появі новоутворень у сечовивідних шляхах.

Так як лейкоцити здатні проникнути до осередку запалення через неушкоджені бар'єри, підвищення їх кількості сигналізує про наявність запальних процесів або інфекцій сечостатевих органів (наприклад, про пієлонефрит). Для підтвердження діагнозу лікар призначить додаткове дослідження на бактеріологічний посів, після чого дасть усі рекомендації щодо лікувальних заходів.

Як збирати сечу за Нечипоренко

Для забезпечення достовірності результатів в аналізі сечі потрібна підготовка, що включає наступні заходи:

• за добу до лабораторного дослідження виключити сильносолені, гострі, копчені страви, а також їжу, здатну спотворити нормальний колір сечі (буряк, продукти харчування, барвники тощо);
  • за 2 доби призупинити прийом діуретиків (за погодженням із лікарем);
  • жінкам при настанні менструації найкраще перенести діагностику на тиждень наперед.

Перед тим, як зробити збір сечі по Нечипоренко, необхідно промити водою область промежини. Гігієнічні заходи допоможуть уникнути проникнення сторонніх бактерій у рідину. Біоматеріал збирається вранці у стерильний контейнер. Першу порцію сечі потрібно злити в унітаз і постаратися зібрати середню порцію у кількості не менше ніж 1/3 контейнера. Отриманий матеріал має бути доставлений до клініки протягом 1-3 годин.

Можливі причини спотворення результатів:

1. Недотримання термінів зберігання біоматеріалу.
  2. Попадання у матеріал менструальних виділень чи інших речовин.
  3. Прийом деяких лікарських засобів, що призводять до підвищення еритроцитів (ібупрофену, ацетилсаліцилової кислоти, альтеплази та ін.)
  4. Прийом препаратів, що підвищують кількість лейкоцитів (аскорбінової кислоти, фінастериду, каптоприлу та ін.).

Скільки робиться аналіз щодо Нечипоренка

Дослідження біоматеріалу проводиться за короткий час. Результати аналізу щодо Нечипоренка можна отримати наступної доби, якщо біоматеріал був зданий у перший паркан. При здачі аналізу на другий паркан термін виконання аналізу збільшується +1 добу.

Результати

Після того, як будуть отримані результати аналізу, їх необхідно показати своєму лікарю. Не слід намагатися самостійно інтерпретувати отримані дані, оскільки розшифровка аналізу завжди проводиться в комплексі з іншими лабораторними та інструментальними дослідженнями.