При відключенні світла та зв'язку - Лікарня ЕКСПЕРТ працює 24/7

Оберіть

Ужгород

 

Оберіть

Лікарня

 

+38 (097) 22 33 911
+38 (073) 22 33 911
+38 (066) 223 39 11
м.Ужгород,
вул.Капушанська, 23а
Цілодобово 24/7

Оберіть

Поліклініка

 

+38 (097) 22 33 911
+38 (073) 22 33 911
+38 (066) 223 39 11
м.Ужгород,
вул.Капушанська, 23а
З 8:00-20:00

"Альфа-амілаза (сироватка)"

100 грн

 Альфа-амілаза (сироватка)
Як ми робимо вас здоровим

Альфа амілаза (також називають загальною амілазою або діастазою) ― біоактивна речовина з групи ферментів, що виробляється панкреасом та слинними залозами. Ця сполука призначена здійснювати метаболізм вуглеводів до більш простих молекул, щоб ті могли повноцінно засвоїтися і служити основою вироблення енергії. Аналіз на загальну амілазу в крові проводять за підозр на пошкодження панкреасу. Невеликі кількості ферменту присутні у тканинах бронхів, кишечника, скелетної мускулатури та яєчників, тому рівень ферменту можуть досліджувати при ознаках ураження та цих органів.

Що означає результат

Панкреас секретує 3 основних ферменти: ліпазу (для переробки жирів), протеазу (що розщеплює білки) та амілазу (забезпечує засвоєння цукрів). Оскільки фермент синтезують і слинні залози, початкові етапи травлення, саме переробки вуглеводів, починаються ще ротової порожнини. Саме тут відбувається переробка крохмалю та інших складних цукрів.

Рівень альфа-амілази показує кількість ферменту загалом і включає активність амілази P-типу (виробленої підшлункової) та S-типу (яку виділили слинні залози). Перша може потрапляти в кров безпосередньо із травної залози, що спостерігається внаслідок:

 • природне оновлення панкреатичних клітин;
 • руйнування органу;
 • травм із пошкодженням паренхіми залози;
 • закупорки панкреатичних проток камінням, пухлинами, фіброзною тканиною;
 • порушення відтоку соку внаслідок здавлення пухлиною (доброякісною або раковою);
 • обструкції загальної жовчної протоки, що виводить сік підшлункової та жовч у 12-палу кишку.

Амілаза слини активно всмоктується у кровоносне русло, тому у співвідношенні з панкреатичною її концентрація переважає. Оцінка загального рівня амілази крові вказує на активність обох ферментів, але не кожного типу окремо. Щоб дізнатися, який із них підвищений, проводять специфічні тести.

Як підготуватися

 Щоб результати тесту були інформативними та відповідали реальному стану речей, необхідно правильно підготуватися до здачі біоматеріалу. Для цього потрібно:

 • крайній прийом їжі за 12 годин до відвідин лабораторії;
 • обмежити надмірно жирну їжу та солодощі;
 • виключити стресогенні фактори, психоемоційні навантаження;
 • відмовитись від алкоголю;
 • не допускати фізичної перенапруги за 1-2 дні до тесту;
 • не курити за півгодини до здавання крові.

Змінити загальну активність амілази та спровокувати отримання помилкового результату аналізу може вживання Фуросеміду, Ібупрофену, Каптоприлу, гормонів глюкокортикоїдного ряду, анальгетиків (наркотичних) та оральних контрацептивів. Якщо пацієнт лікується якимось із цих препаратів, необхідно сказати лікаря. Можливо, потрібно припинити вживання медикаментів (за погодженням з лікарем) на короткий час або перед здачею аналізу.

У вагітних жінок можливе підвищення показника навіть за відсутності захворювань. Знижене значення спостерігається в дітей віком першого року життя, що вважається нормою.

Показання

Аналіз на загальну амілазу крові призначають пацієнтам із клінічними ознаками патологічних процесів, що розвиваються у панкреасі. До цих симптомів відносять:

 • болі, що опоясують верхній поверх черевної порожнини;
 • сильна нудота;
 • напади блювання;
 • розлади травлення;
 • відсутність апетиту;
 • гіпертермія.

Тест використовують у комплексній діагностиці гострої та хронічної форми панкреатиту (або його рецидивів), контролю лікування пухлин панкреасу, оцінки стану та функціонування залози після холецистектомії або видалення конкрементів із жовчного міхура.

Чому підвищується

Підвищена загальна амілаза у сироватці найчастіше вказує на гостре запалення тканин підшлункової залози (гострий панкреатит). Концентрація наростає протягом 12 годин після початку патологічних змін та зберігається підвищеною до 5 днів. Достовірність відомостей тесту залежить від часу звернення до лікаря. Так, якщо скласти тест у момент появи гострого болю, можна виявити перевищення норми рівня амілази в 10 разів (близько 1000 Од/л), що свідчить про гостре захворювання.

У деяких пацієнтів активність амілази залишається нормальною або незначно зростає при серйозному пошкодженні клітин підшлункової. Саме тому за результатами цього аналізу неможливо оцінити ступінь поразки.

При хронічному запальному процесі, який, як правило, виникає на тлі зловживання алкоголем, рівень амілази зростає на початку негативних змін. Принаймні загибелі клітин знижується синтез ферменту, а результати аналізу показують норму.

Підвищений рівень загальної амілази може свідчити про пошкодження залози внаслідок травми, внаслідок зростання пухлини, а також закупорювання протоків конкрементами або новоутвореннями. Крім патологій панкреасу, підвищена амілазна активність може бути спровокована:

 • запальним процесом очеревини;
 • прорив виразки;
 • запаленням відростка сліпої кишки;
 • діабетичним кетоацидозом;
 • ураженням салаціонаційних залоз або їх проток (наприклад, при паротиті);
 • непрохідністю кишечника;
 • патологіями жовчного міхура;
 • переривання позаматкової вагітності;
 • розривом аневризми аорти.

Показники підвищуються після хірургічних втручань на органах черевної порожнини. Таке порушення, як макроамілаземія, виступає результатом реакції білків крові з ферментом, після чого утворюються великі молекули, які не можуть проходити через фільтраційну систему нирок і виводитися гломерулярним апаратом, тому накопичуються в організмі.

Чому показник низький

Знижена загальна альфа-амілаза виявляється при функціональній недостатності панкреасу внаслідок великих уражень її паренхіми після видалення залози на тлі важкого гепатиту. Нестача більшості ферментів виявляється у пацієнтів із муковісцидозом. Внаслідок кістозно-фіброзного заміщення порушується робота всіх залоз зовнішньої секреції, включаючи бронхи та органи травлення.

Читати

Переваги лікування в Експерт
ЕКСПЕРТ- універсальна сімейна лікарня

ЕКСПЕРТ- універсальна сімейна лікарня

Лікарня, в якій дорослим та дітям надають всі види медичної допомоги
Діагностика, лікування захворювань з усіх напрямків сучасної медицини

Діагностика, лікування захворювань з усіх напрямків сучасної медицини

Консультуємо, діагностуємо, лікуємо та оперуємо
Невідкладна медична допомога

Невідкладна медична допомога

Готові медичні рішення вже і негайно
Оперативні втручання будь-якої складності

Оперативні втручання будь-якої складності

Сучасний операційний блок та лікарі ЕКСПЕРТи
Ми відчинені 24 години на добу, 7 днів на тиждень

Ми відчинені 24 години на добу, 7 днів на тиждень

Ми завжди поруч та незважаючи на погоду та час доби
Візит до лікаря, коли це потрібно Вам

Візит до лікаря, коли це потрібно Вам

Ви самі визначаєте, коли Вам необхідно до фахівця, а все решта за нами
Запишіться на прийом
Ми готові до партнерства з усіма медичними закладами та лікарями

Задати питання
Ми готові до партнерства з усіма медичними закладами та лікарями