УЗД нирок і сечового міхура

УЗД нирок і сечового міхура

У діагностиці захворювань сечостатевих органів особливе значення займає УЗД сечового міхура. Це безболісна процедура, яка дозволяє оцінити стан даного органу та й побічно судити про роботу вищележачих структур — сечоводів і нирок. Люди, які в групі ризику сечокам'яної хвороби або рецидивуючих запальних процесів сечовивідних органів, повинні регулярно (1 раз на рік) проводити подібне УЗ-дослідження, щоб вчасно виявити будь-які відхилення.

Покази до проведення

Це дослідження можна виконувати за індивідуальним бажанням пацієнта з профілактичною метою. Але також є покази, при яких УЗД сечового міхура є обов'язковим.
До таких показів належать:

• Постійні тягнучі або колючі болі в надлобковій ділянці (у жінок необхідно виключення гінекологічної патології, тому УЗ-сканування міхура має доповнюватися дослідженням матки та придатків);
  • Утруднення відтоку сечі;
  • Часте та хворобливе сечовипускання;
  • Поява крові у сечі;
  • Зміна кольору сечі або її помутніння;
  • Підозра на діагноз сечокам'яної хвороби.

Підготовчий етап. Як підготуватися до УЗД сечового міхура ?

Безпосередньо перед самим дослідженням за 1 - 1,5 години необхідно випити близько 1 літра води і не ходити в туалет "по-маленькому". Якщо з'являється нестерпне бажання помочитися, можна випустити невеликий обсяг сечі, але потім випити ще одну склянку води. Цей прийом дозволить вам зазнати сильного позову до сечовипускання до дослідження.

У разі екстрених показань лікар проводить УЗ-обстеження навіть у пацієнтів, які не дотримувалися правил підготовчого етапу.

Як відбувається дослідження і що можна побачити?

Як роблять УЗД сечового міхура у жінок? Для жінок використовують кілька доступів оцінки сечового міхура:

• трансабдомінальний (через передню стінку живота) – найчастіше;
  • трансвагінальний (за показаннями);
  • трансректальний (за показаннями);
  • трансуретральний (за показаннями).

УЗД сечового міхура у чоловіків проводиться такими самими способами, крім трансвагінального. Однак у Лікарні ЕКСПЕРТ найбільш поширеним є доступ через зовнішню стінку живота (трансабдомінальний).

Що показує УЗД сечового міхура у жінок та чоловіків?

У ході проведення даного обстеження можна оцінити розміри сечового міхура, його форму, характер вмісту в порожнині сечового міхура (суспільство, каміння), стан стінок (товщину, консистенцію, запідозрити запальний або атрофічний процес). За допомогою УЗД вдається виявити початкові ознаки раку, при цьому патологічні новоутворення можуть зростати як внутрішньо сечового міхура, так і назовні.
УЗД сечового міхура у вагітних проводиться дуже часто у зв'язку зі схильністю вагітних до захворювань сечостатевих органів. Під час вагітності матка тисне на нирки, сечоводи та сечовий міхур, що призводить до застою та зворотного закидання сечі, а це зумовлює розвиток запальних процесів. Дослідження проводиться у всіх вище перерахованих доступах, але до трансвагінального вдаються рідко. УЗ-сканування абсолютно безпечне для матері та дитини.

ПЕРЕВАГИ УЛЬТРАЗВУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

• Можливість вивчення більшості органів і систем;
  • Рання діагностика захворювання на самому початку до появи симптомів, що полегшує лікування;
  • Доступність і швидкість дослідження;
  • Висока інформативність;
  • Спостереження за станом органу в динаміці;
  • Безпека методу (ультразвукові хвилі не шкодять організму);
  • Відсутність протипоказань;
  • Можливість неодноразового повторення процедур для уточнення діагнозу, моніторингу перебігу захворювання, відстеження динаміки лікування.

Ультразвукова діагностика — сучасний, доступний, безболісний інформативний метод візуалізації стану внутрішніх органів.

Ультразвукове дослідження дозволяє роздивитись структуру внутрішніх органів, виявити спалахи новоутворень, кісти та порожнини, різні включення такі як каміння й чужорідні тіла.

За допомогою УЗД можна виміряти розміри внутрішніх органів, діаметр судин, наявність у них розширень або звужень, розрахувати швидкість кровотоку в магістральних судинах.

УЗД- нешкідлива для здоров'я і може проводитись у вагітних та годуючих жінок.

Гондорчин Марина Василівна

Фахівець ультразвукового дослідження